Oberton 18NXB1600
Oberton 18NXB1600
Oberton 18NXB1600
  • Наличност: Предварителна поръчка
  • Кат. номер: 285
Купи
Купи с
Купи на изплащане със стоков кредит от Банка ДСК
• Улеснена процедура за електронно подписване
• Атрактивни условия по кредита
• Параметри изцяло по Ваш избор
• Одобрение до няколко минути изцяло онлайн
Размер на кредита /евро/
Месечна вноска /евро/
Обща дължима сума /евро/
ГПР /%/
Application : High power bass
SPECIFICATIONS THIELE-SMALL PARAMETERS
Nominal Diameter
Impedance
Minimum Impedance
Power Capacity AES ¹
Program Power ²
Sensitivity
Frequency Range
Voice Coil Diameter
Voice Coil Material
Voice Coil Former
Voice Coil Winding Depth
Magnet Gap Depth
Cone Material
Basket
Magnet
Flux Density
18"/461 inch/mm
8 Ohm
6.8 Ohm
1600 W
3200 W
(50-200 Hz) 97 dB/W/m
30 - 1000 Hz
115 mm (4.5”)
Copper
Glass fiber
34 mm
12 mm
Kevlar paper
Die cast aluminium
Neodymium
1.1 T
1. AES standard. Power is calculated on rated minimum impedance. Measurement is in 180 L box enclosure tuned 43 Hz using a 40-400 Hz band limited pink noise test signal applied continuously for 2 hours.
2. Program power is defined as 3db greater than AES Power Capacity.
Resonance Frequency
Mechanical Efficiency Factor (Qms)
Electrical Efficiency Factor (Qes)
Total Q (Qts)
Equivalent Air Volume (Vas )
Diaphragm mass ind. airload (Mms)
Voice Coil Resistance Re
Effective Diagram Area (Sd)
Peak Linear Displacement of Diaphragm (Xmax)*
Mechanical Compliance of Suspension (Cms)
BL Product (BL)
V.C. Inductance at 1 kHz (Le)
32.37 Hz
5.11
173.11 Litres
261.56 grams
5.30 Ohms
1158 cm2
± 14 mm
0.0924 mm/N
29.58 T.m
1.05 mH
MOUNTING INFORMATION
Overall Diameter
Baffle Hole Diameter
Number of Mounting Holes
Bolt Circle Diameter
Overall Depth
Net Weight
461 mm
416 mm
8 eliptic 7 x 8,5 mm
438/441 mm
224 mm