Високоговрител Oberton 15NXB700 / NXB1000
15NXB700 / NXB1000
  • Наличност: Предварителна поръчка
  • Кат. номер: 300
Купи
Купи с
Купи на изплащане със стоков кредит от Банка ДСК
• Улеснена процедура за електронно подписване
• Атрактивни условия по кредита
• Параметри изцяло по Ваш избор
• Одобрение до няколко минути изцяло онлайн
Размер на кредита /евро/
Месечна вноска /евро/
Обща дължима сума /евро/
ГПР /%/
Application : Power bass
SPECIFICATIONS THIELE-SMALL PARAMETERS
Nominal Diameter
Impedance
Minimum Impedance
Power Capacity AES ¹
Power Capacity ²
Program Power ³
Sensitivity
Frequency Range
Voice Coil Diameter
Voice Coil Material
Voice Coil Former
Voice Coil Winding Depth
Magnet Gap Depth
Cone Material
Basket
Magnet
Flux Density
15"/388 inch/mm
8 Ohm
7.23 Ohm
1000 W
700 W
2000 W
(50-1000 Hz) 97 dB/W/m
38 - 1000 Hz
100 mm
Copper
Kapton™
25 mm
14 mm
Paper
Die Cast Aluminium
Neodymium
1.00 T
1. AES standard. Power is calculated on rated minimum impedance.
2. Measurement is in 180 L box enclosure tuned 43 Hz using a 40-400 Hz band limited pink noise test signal applied continuously for 2 hours.
3. Program power is defined as 3db greater than AES Power Capacity.
Resonance Frequency
Mechanical Efficiency Factor (Qms)
Electrical Efficiency Factor (Qes)
Total Q (Qts)
Equivalent Air Volume (Vas )
Diaphragm mass ind. airload (Mms)
Voice Coil Resistance Re
Effective Diagram Area (Sd)
Peak Linear Displacement of Diaphragm (Xmax)
Mechanical Compliance of Suspension (Cms)
BL Product (BL)
V.C. Inductance at 1 kHz (Le)
38.34 Hz
8.75
105.50 litres
156.94 grams
5.23 Ohms
829.6 cm2
±9 mm
0.11 mm/N
25.99 T.m
1.98 mH
MOUNTING INFORMATION
Overall Diameter
Baffle Hole Diameter
Number of Mounting Holes
Bolt Circle Diameter
Overall Depth
Net Weight
388 mm
354 mm
8 eliptic 7x8 mm
370/372 mm
195 mm
8.1 kg
The 15NXB700 is neodymium bass loudspeaker designed to deliver high impact bass response, with exceptional high power capacity. It features 25 mm high sandwich voice coil, aluminium die cast frame with integrated demodulating ring and vented neodymium magnet structure. The massive heatsink improve the cooling of the magnet structure, which reduce power compression. This results in an incredible high efficient transducer for subwoofer applications, with the ability to handle high excursion with low distortion and reduced thermal power compression. It is suitable for tuned reflex or horn loaded enclosures for high level subwoofer applications.