Високоговрител Oberton 12NXL400
12NXL400
  • Наличност: Предварителна поръчка
  • Кат. номер: 310
Купи
Купи с
Купи на изплащане със стоков кредит от Банка ДСК
• Улеснена процедура за електронно подписване
• Атрактивни условия по кредита
• Параметри изцяло по Ваш избор
• Одобрение до няколко минути изцяло онлайн
Размер на кредита /евро/
Месечна вноска /евро/
Обща дължима сума /евро/
ГПР /%/
Application : Midbass with extended midrange
SPECIFICATIONS THIELE-SMALL PARAMETERS
Nominal Diameter
Impedance
Minimum Impedance
Power Capacity AES ¹
Power Capacity ²
Program Power ³
Sensitivity
Frequency Range
Voice Coil Diameter
Voice Coil Material
Voice Coil Former
Voice Coil Winding Depth
Magnet Gap Depth
Cone Material
Basket
Magnet
Flux Density
12"/315 inch/mm
8 Ohm
7.33 Ohm
450W
350 W
900 W
(200 -2000 Hz) 101 dB/W/m
50 - 3500 Hz
77 mm
Aluminium
Kapton™
15 mm
9 mm
Paper
Die Cast Aluminium
Neodymium
1.45 T
1. AES standard. Power is calculated on rated minimum impedance.
2. Measurement is in 65 L box enclosure tuned 63 Hz using a 40-400 Hz band limited pink noise test signal applied continuously for 2 hours.
3. Program power is defined as 3db greater than AES Power Capacity.
Resonance Frequency
Mechanical Efficiency Factor (Qms)
Electrical Efficiency Factor (Qes)
Total Q (Qts)
Equivalent Air Volume (Vas )
Diaphragm mass ind. airload (Mms)
Voice Coil Resistance Re
Effective Diagram Area (Sd)
Peak Linear Displacement of Diaphragm (Xmax)
Mechanical Compliance of Suspension (Cms)
BL Product (BL)
V.C. Inductance at 1 kHz (Le)
48.60 Hz
11.90
79.24 litres
50.06 grams
5.70 Ohms
514.7 cm2
±5.25 mm
0.214 mm/N
20.57 T.m
0.69 mH
MOUNTING INFORMATION
Overall Diameter
Baffle Hole Diameter
Number of Mounting Holes
Bolt Circle Diameter
Overall Depth
Net Weight
315 mm
280 mm
8 eliptic 7x8 mm
296 / 298 mm
180.3 mm
5.05 kg
12NXL400 loudspeaker combining high efficiency with high power handling capabilities, with use of 77 mm aluminium voice coil and double spider. It features aluminium die cast frame with integrated demodulating ring and vented neodymium magnet structure. The massive heatsink improve the cooling of the magnet structure, which reduce power compression. 12NXL400 is suitable when fast and precise midbass reproduction is required.