Oberton 10NMB300
10NMB300
Oberton 10NMB300
  • Наличност: Предварителна поръчка
  • Кат. номер: 311
Купи
Купи с
Купи на изплащане със стоков кредит от Банка ДСК
• Улеснена процедура за електронно подписване
• Атрактивни условия по кредита
• Параметри изцяло по Ваш избор
• Одобрение до няколко минути изцяло онлайн
Размер на кредита /евро/
Месечна вноска /евро/
Обща дължима сума /евро/
ГПР /%/
Application : Power midbass speaker
SPECIFICATIONS THIELE-SMALL PARAMETERS
Nominal Diameter
Impedance
Minimum Impedance
Power Capacity AES ¹
Power Capacity ²
Program Power ³
Sensitivity
Frequency Range
Voice Coil Diameter
Voice Coil Material
Voice Coil Former
Voice Coil Winding Depth
Magnet Gap Depth
Cone Material
Basket
Magnet
Flux Density
10"/262 inch/mm
8 Ohm
7.05 Ohm
400 W
300 W
800 W
(200-2000 Hz) 99.5 dB/W/m
80 - 2500 Hz
77 mm
Aluminium
Kapton™
15 mm
9 mm
Kevlar Paper
Die cast aluminium
Neodymium
1.45 T
1. AES standard. Power is calculated on rated minimum impedance.
2. Measurement is in 30 L box enclosure tuned 60 Hz using a 50-1000 Hz band limited pink noise test signal applied continuously for 2 hours.
3. Program power is defined as 3db greater than AES Power Capacity.
Resonance Frequency
Mechanical Efficiency Factor (Qms)
Electrical Efficiency Factor (Qes)
Total Q (Qts)
Equivalent Air Volume (Vas )
Diaphragm mass ind. airload (Mms)
Voice Coil Resistance Re
Effective Diagram Area (Sd)
Peak Linear Displacement of Diaphragm (Xmax)
Mechanical Compliance of Suspension (Cms)
BL Product (BL)
V.C. Inductance at 1 kHz (Le)
62.08 Hz
10.61
22.06 Litres
42.72 grams
5.60 Ohms
317.3 cm2
±5.25 mm
0.154 mm/N
20.76 T.m
0.66 mH
MOUNTING INFORMATION
Overall Diameter
Baffle Hole Diameter
Number of Mounting Holes
Bolt Circle Diameter
Overall Depth
Net Weight
262 mm
228 mm
8 with dia. 7 mm
244 mm
148.3 mm