15NMB500
15NMB500
15NMB500
  • Stock: Pre-Order
  • Model: 302
Buy with
Купи на изплащане със стоков кредит от Банка ДСК
• Улеснена процедура за електронно подписване
• Атрактивни условия по кредита
• Параметри изцяло по Ваш избор
• Одобрение до няколко минути изцяло онлайн
Размер на кредита /евро/
Месечна вноска /евро/
Обща дължима сума /евро/
ГПР /%/
Application : High power midbass
SPECIFICATIONS THIELE-SMALL PARAMETERS
Nominal Diameter
Impedance
Minimum Impedance
Power Capacity AES ¹
Power Capacity ²
Program Power ³
Sensitivity
Frequency Range
Voice Coil Diameter
Voice Coil Material
Voice Coil Former
Voice Coil Winding Depth
Magnet Gap Depth
Cone Material
Basket
Magnet
Flux Density
15"/388 inch/mm
8 Ohm
6.25 Ohm
500 W
400 W
1000 W
(200-2000 Hz) 101 dB/W/m
45 - 3500 Hz
77 mm
Aluminium
Kapton™
20 mm
11 mm
Paper
Die Cast Aluminium
Neodymium
1.30 T
1. AES standard. Power is calculated on rated minimum impedance.
2. Measurement is in 125 L box enclosure tuned 56 Hz using a 40-400 Hz band limited pink noise test signal applied continuously for 2 hours.
3. Program power is defined as 3db greater than AES Power Capacity.
Resonance Frequency
Mechanical Efficiency Factor (Qms)
Electrical Efficiency Factor (Qes)
Total Q (Qts)
Equivalent Air Volume (Vas )
Diaphragm mass ind. airload (Mms)
Voice Coil Resistance Re
Effective Diagram Area (Sd)
Peak Linear Displacement of Diaphragm (Xmax)
Mechanical Compliance of Suspension (Cms)
BL Product (BL)
V.C. Inductance at 1 kHz (Le)
44.74 Hz
12.40
127.95 litres
95.03 grams
5.10 Ohms
829.6 cm2
±7.25 mm
0.133 mm/N
21.34 T.m
0.86 mH
MOUNTING INFORMATION
Overall Diameter
Baffle Hole Diameter
Number of Mounting Holes
Bolt Circle Diameter
Overall Depth
Net Weight
388 mm
354 mm
8 eliptic 7x8 mm
370/372 mm
197.3 mm
5.4 kg
15NMB500 loudspeaker combining good linearity and efficiency with high power handling capabilities, with use of 77 mm aluminium voice coil and double spider. It features aluminium die cast frame with integrated demodulating ring and vented neodymium magnet structure. The massive heatsink improve the cooling of the magnet structure, which reduce power compression. 15NMB500 is suitable for application in a wide variety of enclosure types and particularly as LF driver in 2- or 3- way boxes.